Nawigacja
Strona główna
  Aktualności
  Archiwum newsów

Nasza szkoła
  Statut i regulaminy
  Dyrekcja i nauczyciele
  Edukacja wczesnoszkolna
  Rozkład zajęć
  Kalendarz szkolny
  Organizacje szkolne
  Osiągnięcia
  Konkursy
  Absolwenci
  Historia szkoły
  Projekty

Na stronie
  Strona główna
  Comenius
  Cyfrowa szkoła
  "Do góry nogami"
  Piszą o nas
  Artykuły
  Galeria

Komunikacja
  Kontakt
  Szukaj
  Formularz 1_3 sp
  Formularz 4_8 i III gim

Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 1
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Admin
Najaktywniejsi

Reklama
Historia szkoły
Nasza szkoła powstała przy ulicy Krasińskiego na osiedlu, które w latach 60-tych ubiegłego wieku liczyło około 2500 osób.
Decyzja o budowie nowej szkoły w Gorlicach była odpowiedzią na zapotrzebowanie lokalnego środowiska czynnie włączającego się do budowy szkoły. W roku 1960 powstał Społeczny Komitet Budowy Szkoły, który wraz z Prezydium Miejskiej Rady Narodowej rozpoczął starania o rozpoczęcie budowy szkoły przy ulicy Krasińskiego.
Dnia 30 czerwca 1963 rozpoczęto budowę Szkoły Podstawowej nr 4. Wykonawcą inwestycyjnym było Miejskie Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane, koszt obiektu zamykał się w kwocie 7 mln złotych a od samego początku przyjacielem i sojusznikiem szkoły była Fabryka Maszyn Górniczych i Wiertniczych "Glinik".

Prace zostały ukończone dnia 1 września 1964 roku. Uroczystość otwarcia szkoły była hucznym wydarzeniem a w jej otwarciu udział brały władze polityczno-administracyjne, mieszkańcy osiedla, przyszli uczniowie i rodzice. Gościem specjalnym uroczystości otwarcia był uczestnik walk na Westerplatte w roku 1939 major Jan Gryczman. Szkole nadano imię "Bohaterów Westerplatte" o których to bohaterach K.I. Gałczyński pisał: "Kiedy się wypełniły dni i przyszło zginąć latem prosto do nieba czwórkami szli żołnierze Westerplatte".
W pierwszym roku działalności szkoły u jej progów zawitało 515 uczniów a nauczało ich 15 nauczycieli, pierwszym kierownikiem szkoły był P. Ludomir Mazela. Należy podkreślić fakt, iż od początku istnienia szkoły była prowadzona kronika rejestrująca dzień powszedni i ważniejsze wydarzenia.
W lutym 1966 roku w szkole powstał półinternat kierowany przez PP. Irenę Orlewską oraz Teresę Boguń. Oprócz tego została stworzona również stołówka szkolna zaopatrująca w jedzenie uczniów oraz personel. Na przestrzeni lat w szkole było coraz więcej uczniów.
W 1973 roku było ich już 900 rozmieszczonych w 26 oddziałach.

Z dniem 1 września 1976 roku Fabryka Maszyn Wiertniczych i Górniczych "Glinik" przekazała szkole sztandar, na którym widniał napis: "Rzetelną nauką służymy Ojczyźnie". Na przełomie roku 1977/1978 nastąpiła zmiana w zarządzie szkoły, z funkcji zastępcy dyrektora po 13 latach jej pełnienia zrezygnował P. Józef Nowicki a na jego miejsce powołany został P. Julian Rzepka. W roku 1979 z funkcji dyrektora szkoły rezygnuje P. Ludomir Mazela a na jego miejsce przychodzi P. Julian Rzepka, który to z kolei miejsce zastępcy dyrektora pozostawia P. Wiesławowi Zawiślakowi.

W roku 1983 P. Tomasz Mierzwiński zastępuje P. Juliana Rzepkę na stanowisku dyrektora. Funkcję zastępców dyrektora objęły: PP. Danuta Matuszko i Halina Kuś.
8 września 1987 roku na hali sportowej OSiR-u odbyło się pasowanie na ucznia pierwszoklasistów naszej szkoły, ponieważ szkolna sala była zbyt mała aby pomieścić wszystkich pierwszaków. Ten rok szkolny rozpoczęło ponad 1800 uczniów rozmieszczonych w 58 oddziałach.
Ze względu na sytuację panującą w szkole (bardzo dużą liczbę uczniów) w tym samym roku postanowiono rozbudować budynek szkoły. W listopadzie 1990 roku do użytku zostało oddane nowe skrzydło, dzięki któremu sytuacja w szkole była nieco bardziej komfortowa dla blisko 2000 uczniów.
Rok 1994 został ogłoszony przez ONZ "Rokiem Sportu i Ideału Olimpijskiego". W tym właśnie roku oddana została do użytku nowa sala gimnastyczna.
Na przełomie roku szkolnego 1998/1999 Ministerstwo Edukacji Narodowej przyznało szkole pracownię informatyczną.
Z dniem 1 września 1999 roku została przeprowadzona reforma edukacji. Uczniowie po 6 latach chodzenia do szkoły podstawowej udawali się do trzyletniego gimnazjum. Tak więc w budynku Szkoły Podstawowej nr 4 powstało również Gimnazjum nr 2.
4 kwietnia 2000 roku szkołę opuścił P. Tomasz Mierzwiński a jego miejsce dyrektora szkoły objęła P. Anna Bojkowska. 1 września 2000 roku naukę rozpoczyna 620 uczniów pod opieką 44 nauczycieli.
Z dniem 1 września dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 4 została P. Teresa Boguń zaś dyrektorem Gimnazjum nr 2 została P. Danuta Matuszko.
Dnia 1 września Szkoła Podstawowa nr 4 i Gimnazjum nr 2 zostały przekształcone w Miejski Zespół Szkół nr 5 w Gorlicach - funkcję dyrektora w szkole objęła P. Danuta Matuszko a zastępcą dyrektora została P. Teresa Boguń.
W dniu 1 września 2004 roku Gimnazjum nr 2 liczy sobie 358 uczniów zaś Szkoła Podstawowa nr 4 421 uczniów oraz oddział "0".
Z dniem 1 września 2006 roku Miejski Zespół Szkół nr 5 został przekształcony w Miejski Zespół Szkół nr 4 z Gimnazjum nr 4 i Szkołą Podstawową nr 4.
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieZapomniane hasło?
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Brak postów.