Jakie prawa i obowiązki mają dyrektorzy szkół?

dyrekcja

Dyrekcja szkoły od zawsze obarczona była ogromna odpowiedzialnością. Nie chodziło tylko i wyłącznie o sprawne i efektywne zarządzanie placówką. Dyrekcja szkoły odpowiada również za zapewnienie uczniom bezpieczeństwa, czy również monitorowanie wyników i osiągnięć zarówno kadry nauczycielskiej jak i wychowanków. Wobec tego jak można wywiązać się z ciążących obowiązków?

Jak zarządzać szkołą?

Dyrekcja szkoły z całą pewnością zdaje sobie sprawę z tego, że zarządzanie szkołą musi być przede wszystkim efektywne. Polega to więc na nieustannej kontroli procesów jakie mają miejsce w placówce. Dyrekcja szkoły musi być więc na bieżąco z efektywnością nauczania pracowników szkoły, a także z problemami wychowawczymi, które się przytrafiają. Ważne jest także odpowiednie zarządzanie kwestiami budżetowymi, które placówka otrzymuje na organizację zawodów sportowych, konkursów, czy także innych przedsięwzięć.

Jak zapewnić uczniom bezpieczeństwo w szkole?

Uczniowie to szczególna grupa, nad którą niezwykle ciężko jest zapanować. Z pewnością nie raz przekonała się już o tym każda dyrekcja szkolna. Wobec tego jak można zapewnić tak dużej grupie uczniów bezpieczeństwo? Przede wszystkim na korytarzach szkół nie może zabraknąć monitoringu, a także dyżurujących nauczycieli. Co więcej szkoła powinna być zaaranżowana zgodnie ze standardami, które mają podnieść poziom bezpieczeństwa. Mowa tu przede wszystkim o odpowiednim oznakowaniu, a także oświetleniu.

Jak wspierać rodziców w edukacji dzieci?

Dyrekcja szkoły odgrywa również ogromną rolę w kontekście wspierania rodziców w edukacji dzieci. Przede wszystkim konieczne jest organizowanie spotkań, na których rodzice będą mieli okazję spotkać się i porozmawiać nie tylko z dyrektorem szkoły, ale także i z wychowawcami klas i nauczycielami przedmiotowymi. Bardzo ważne jest również zachowanie stałego kontaktu na linii dyrektor- rodzice, tak by byli oni na bieżąco informowani o postępach ucznia i jego wynikach w nauce. Warto również przygotować bogatą ofertę zajęć dodatkowych.