
Jak chronić dziecko przed zagrożeniami w sieci?
Coraz więcej elementów życia funkcjonuje za pośrednictwem Internetu. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem to właśnie Internet znacznie ułatwia wykonywanie wielu czynności i pozwala na załatwianie spraw bez wychodzenia z domu. Jednak niesie to też wiele niebezpieczeństw, na które szczególnie narażone są dzieci.
Bezpieczne korzystanie z Internetu
Biorąc pod uwagę fakt, że najczęstszymi ofiarami Internetu są dzieci, Województwo Małopolskie od 2012 roku prowadzi projekt „Zagrożenia w Sieci - profilaktyka, reagowanie”, którego celem jest przekazanie młodszym użytkownikom zasad bezpiecznego korzystania z sieci oraz zwiększenie ich ogólnej świadomości dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Co roku specjalnie wyszkoleni policjanci z Komendy Wojewódzkiej w Krakowie prowadzą specjalne zajęcia z dziećmi, które pozwalają ograniczyć liczbę ofiar Internetu.
Bezpieczna nauka przez Internet
Pandemia spowodowała przeniesienie wielu dziedzin życia do Internetu, w tym edukacji. Dzieci niezależnie od wieku musiały nauczyć się uczestniczyć w zajęciach online prowadzonych przez szkoły. Niosło to jednak wiele zagrożeń, na które narażona była młodzież. W tym celu prowadzony projekt ,,Zagrożenia w Sieci" zwracał szczególną uwagę na problem uzależnienia od Internetu oraz innych niebezpieczeństw z tym związanych. Tematem tym zajmowali się również nauczyciele z Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, którzy chcieli zadbać o bezpieczeństwo swoich uczniów w okresie nauki zdalnej. W tym celu między innymi wykorzystywane były sprawdzone i bezpieczne programy, za pomocą których prowadzone były lekcje.
Zabezpieczenia rodzicielskie w sieci
Naturalnie projekt ,,Zagrożenia w Sieci" wymaga również współpracy rodziców. By zachować bezpieczeństwo swoich pociech muszą oni stosować różnego rodzaju kontrolę rodzicielską, na przykład nakładając blokadę na nieodpowiednie, szkodliwe serwisy czy instalując oprogramowanie antywirusowe na urządzeniach swoich dzieci. Dodatkowo na rodzicach leży obowiązek uświadamiania pociech na temat niebezpieczeństw czekających w Internecie, takich jak grooming (nawiązanie więzi z dzieckiem i wykorzystywanie go) czy stalking (prześladowanie w sieci).